Trainingskampen.nl heeft een aantal interviews afgenomen bij trainers, bestuursleden en andere prominente personen uit de voetbalwereld. Onderstaand vindt u de interviews, met daarbij de club en de functie van de geïnterviewde ten tijde van het interview.
Wim Jansen
- Clubnaam: Nederlands elftal
- Functie: Oud-speler
- Niveau club: n.v.t.
Oud-topvoetballer en ex-profcoach/technisch directeur Wim Jansen
Wim Jansen kan terugkijken op een imposante carrière als speler, coach en technisch directeur. Eén van de beste Nederlandse middenvelders heeft 65 caps achter zijn naam staan en onder andere 15 seizoenen bij Feyenoord gespeeld, 1 bij Washington Diplomats en 2 seizoenen bij aartsrivaal Ajax. Tevens heeft hij gespeeld op de legendarische WK’s van 1974 en 1978 en met Feyenoord als eerste Nederlandse club de ‘cup met de grote oren’ en de wereldcup voor teams veroverd.
Hij begon als jeugdtrainer bij Feyenoord, later werd hij hoofdcoach bij Lokeren, technisch directeur bij SVV en werkte hij met Leo Beenhakker in Saoedi Arabië. Als technisch verantwoordelijke haalde hij zijn club Feyenoord uit het slop in de beginjaren negentig met als hoogtepunten de bekerwinsten in ‘91 en ‘92 en het kampioenschap in 1993. Eind jaren negentig won hij de eerste titel in tien jaar bij zijn tweede liefde Celtic. Notabene de club die hij in 1970 versloeg met Feyenoord in Milaan! Ook heeft hij zijn vakkennis gebruikt in het Verre Oosten, als technische man van Red Diamonds en Sanfrecce Hiroshima.
Al met al heeft Wim Jansen genoeg meegemaakt om zijn ervaringen te delen inzake professionele trainingskampen.
1. Wat was uw hoofddoelstelling als coach met betrekking tot een trainingskamp?
Een eenheid smeden van het team is toch wel de hoofddoelstelling. Teambuilding en uitstippelen van de speelwijze zijn de belangrijkste uitgangspunten voor een trainingskamp. Dat kan zijn voor aanvang van het seizoen, in de winterstop maar bijvoorbeeld ook voor een belangrijke Europese wedstrijd.
2. U heeft bij diverse clubs over de hele wereld gespeeld en gecoacht. Zijn er cultuurverschillen op het gebied van trainingskampen?
Voetbaltechnisch is er weinig verschil. Daarnaast is er ook cultuurverschil. Zo werd er in Saoedi-Arabië ook in het trainingskamp 5x per dag gebeden en moet je meer rekening houden met eetgewoonten.
3. Wat is het grootste verschil tussen een trainingskamp in de voorbereiding en tijdens de winterstop?
Afhankelijk van de prestaties tijdens de eerste seizoenshelft ligt het accent in de winterstop meer op het onderhouden en waar mogelijk verbeteren van tactische aspecten. In de voorbereiding is teambuilding het meest belangrijke aspect.
4. Hoe ziet de ideale locatie van een coach eruit?
Een goed veld is zeer belangrijk. Maar ook faciliteiten zoals de kamers en het eten zijn belangrijk. De spelers moeten zich ook kunnen ontspannen. Een mix van deze ingrediënten is ideaal.
5. Gaan clubs naar uw mening meer of minder op trainingskamp dan 5 jaar geleden?
Ik heb het idee dat er meer teams op trainingskamp gaan maar dat is gevoelsmatig. In de winterstop is het ideaal als je op goede velden kunt trainen en dan is een zonnige bestemming perfect. Maar dat is natuurlijk ook afhankelijk van de financiën die je club tot z’n beschikking heeft.
6. Wat kunt u (amateurs)clubs aanbevelen?
Luister goed naar de juiste mensen. Intern in je organisatie is het van belang om eerst de doelstelling te bepalen, te weten wat de voorkeur van de spelers is maar ook welk budget je kunt aanwenden. En extern kunnen mensen je helpen om de juiste locatie te vinden die bij je wensen past maar ook is het belangrijk om tijdens het trainingskamp alles strak geregeld te hebben zodat je als trainer/coach kunt focussen op je belangrijkste taken zoals het verbeteren van je team. Als je het uitbesteedt aan vakmensen heb je er geen omkijken naar.
Terug naar overzicht












